Mi és az esküvőnk

Tervek, ötletek, benyomások több-kevesebb részlettel a szervezésről, a szervezőkről.

Esküvői fotózás

2011.02.15. 07:35 | lehomme | Szólj hozzá!

Gondolatok

Egy esküvőhöz kell egy jó fotós, ez nem kérdés. De milyen fotós, mit fotózzon?

Az esküvő jó esetben egyszeri alkalom. Például nagyimről sem készült sok kép élete során, de nagy alakú, táblás esküvői képe neki is van, erre még volt igényük falun, pedig ők kevésből éltek.

Rólam is csak akkor készült kép, amikor történt valami hivatalos. Amikor megkaptam a személyit, nemrég cseréltem le, mert minden bankkisasszony felvihogott, amikor látta a 20 évvel korábban készült képemet.

Ha valakiről egyetlen normális fotósorozat készül az életben, akkor ezek az esküvői fotói lesznek.

Itt van szép smink, ruha és felszerelés.  Ez nem kérdés, esküvői fotós, fotózás az kell.

Mennyibe kerül egy fotós? 

2011-ben egy esküvői fotózás ára 50-200 ezer forint között van., persze minde attól függ, hogy mi van a csomagban.

Az átlag esküvői fotózás ára most 100-150 környékén van. Videó készítéssel együtt elmehetünk 200 ezerig is, főleg akkor, ha egy helyről rendeljük a két szolgáltatást.

Persze ez lehet sokkal több is, de ezért a pénzért lesz olyan emlékünk, amelyet szívesen mutogatunk.

Mit veszünk meg, vagy miért is kell fizetnünk, avagy az esküvői fotózás részei:
- Stúdió, műtermi fotók a párról - csak akkor ha van a fotósnak műterme, régen a technika miatt ez volt az alap, de ma már másodlagos szerepe van. 
- Szertartás(ok) fotózása  - polgári, egyházi - család inclusive - alap
- Valamilyen külső helyszínen történő fotózás a párról - alap.
- Videó a buliról. - Ma még extra, nem mindenki igényli a részeg rokonokról készült videókat.
- Tortavágásos képek, menyecske tánc éjfélkor - opcionális. A fotós esetleg felárat kérhet, ha éjfélig marasztaljuk.  

A fotós egyéb szolgáltatásai a fotózáson kívül:
- Retusálás, adott számú képre. – kapunk X darab szépen feldolgozott képet
- Papírkép vagy album, inkább az utóbbi. - 20 képtől indul
- CD vagy DVD a nyers és feldolgozott képekkel – van olyan fotós, aki csak a feldolgozott képeket adja át, 640x480méretben, amivel ugye később nem sok mindent lehet kezdeni, jó minőségű előhívásra nem igazán alkalmasak
- Egy szépen szerkesztett videó képekből, zenével a legszebb pillanatokról
- Képek feltöltve egy, fotós által létrehozott honlapra

Hogyan lehet olcsóbban kihozni a fotózást?

Mindig vannak kezdő fotósok, akik szeretnének belépni a piacra, referencia munkát vállalnak, olcsóbban, esetleg másod fotósként vállalnak munkát. Itt meg kell gondolnunk, hogy ezeket a képeket fogjuk mutogatni 20 év múlva is, ennek azért jól kellene sikerülnie.
Kezdő fotósoknál leginkább a rutin hiányzik még, a tapasztalat általában nagyon sokat dob az eredményen. Fontos, hogy legyen szeme a fotósnak a részletekre  is, tudjon ötleteket adni a párnak, kompozíciót alkotni egyszerű kattogtatás helyett.
A kockázatot csökkenti, hogy megbeszélhetünk egy próbafotózást, ahol megnézhetjük, hogy mire képes az illető.

Ezután még mindig mondhatunk nemet.

Azonban tudnunk kell azt, hogy egy fotós felszerelés millió forint környékén indul, tehát lehet, hogy valaki lelkes és ügyes, szép, akár profi tájképes portfóliót mutat nekünk, az nem jelenti, hogy a felszerelése alkalmas esküvői fotózáshoz, portré készítéshez is.

Még egy lehetőség olcsóbbá tenni a fotózást: Ha nem szombaton tartjuk az esküvőt, akkor kaphatunk kedvezményt.

Studió fotózás kell-e?

Nem mindenki szeret ilyet csinálni  - La Femme például nem igényli.

Ezek általában beállított képek, a fotós itt tudja kontrollálni a fényeket, csak olyan fény van jelen amilyet ő szeretne, ráadásul olyan mértékben, ahogy ő akarja. Azonban a fotókon látszani fog, hogy beállított képek.

Fotók a buliról?

Naplemente után csak mesterséges fénnyel lehet fotózni, ugye a fényképezéshez fény kell. A buliról készült képeken látszani fog, hogy éjszaka készültek, vakuval. Szerintünk teljesen felesleges a bulin fotózni. Videó azonban itt jól jöhet, a hangulatot biztos vissza tudja adni.

A mi esküvőnkön nem fog profi videó készülni, amatőr videó igen. Nem, olyan nem:)

Mennyi kép legyen?

Egy esküvőről számunkra 80-100 kép elég.
Nem kell 600 vagy 1000  kép, gondoljunk bele, hogy mikor fogjuk visszanézni ezeket a képeket? 600 kép esetében  ha csak másodpercenként nézünk meg egy képet, az 10 perc átpörgetni őket egyesével.
Mi inkább a minőségre utazunk ezen a napon.  

Utómunka

Digitális fotók esetében az előhíváshoz szükséges laborok szerepét átvette a számítógép.
Bármilyen jól is sikerül egy fotó, sosem árt egy kicsit manipulálni a számítógépen.
Afotósnak is belekerülhet pár napba míg ilyenformán feldolgozza és átadja a képeket.


Tapasztalatok

- A fotósok általában 50 km-en belül mozognak ingyen, azon felül felárat kell fizetni, ez általában benzinköltséget jelent, de lehet fix összeg is.

- Némelyik fotós elég furán szab árakat. Például 80 ezerért találtunk olyan ajánlatot, ahol kevés fotó volt retusálva, a képeket csak papíron kapjuk meg. A közepes csomagban is csak cd-n adnak képeket, akkor is csak 640x480-as felbontásban, egy jó 10X15-ös nyomtatáshoz legalább 3 megapixel kell, de ma már a mobiltelefonok is hozzák ezt, tehát 640X480-ban képet ajánlani 2011-ben mi egyértelműen pofátlanságnak tartunk. Válasszunk drágább csomagot, vagy keressünk másik fotóst.  

- A fotósok keresése közben találkoztunk olyan esettel, hogy a fotós által referenciaként a honlapon szerepelt képek nem voltak benne a  pár által megkapott albumban. Érdekes.

- Ha egy fotós munkaközösségtől, szervezettől rendelünk fotóst, ügyeljünk arra, hogy egy tapasztalt fotóst kapjunk, egy ismerős pár járt úgy, hogy bementek egy több fotóssal dolgozó szalonba és egy totál kezdőt kaptak. A fotóik is úgy néztek ki, sajnos.

Címkék: fotó videó

Házassági szerződés - megint

2011.02.14. 06:19 | lehomme | Szólj hozzá!

Több bejegyzés átolvasása után a legjobb magyarázatot és leírást itt találtam:

https://ugyintezes.magyarorszag.hu/ugyek/410000/420000/Hazassag20091202.html#paragr1

Innen szemezem ennek bejegyzésnek a lényegét.

A házassági szerződés célja: semmi több, mint pontosítás.

Kiábrándító lehet, de már van házassági szerződése minden párnak, akik házasodásra adják a fejüket. A polgári törvénykönyv rendelkezik a vagyon elosztásáról válás esetén.

Akkor miért kell külön szerződni?

A törvény nem határozza meg, hogy mi számít különvagyonnak és mi az a vagyon, ami a házasság előtt keletkezett. Ezt egy válás során a felek feladata eldönteni, esetleg bizonyítani és ez nem mindig megy békésen.
Azonban a házassági szerződéssel saját magunk tudjuk szabályozni, hogy mit tartunk közös és külön vagyonnak, a törvény általános rendelkezései helyett. A szerződéskötéssel jogunk lesz arra, hogy ne a törvény, hanem a saját döntésünk legyen a bíró közöttünk.
Miért bíznánk valamit az államra valamit amit nem muszáj?

Még két magyarázat a házassági szerződésre:
A házassági szerződés célja egyrészt a korábban megszerzett vagyon védelme, másrészt pedig a jövőbeni – a törvény alapján automatikusan létrejövő – vagyonszerzési közösség megakadályozása, illetőleg korlátozása.
A házassági vagyonjogi szerződéssel a házasulók vagy a házastársak a törvény rendelkezéseitől eltérően határozhatják meg, hogy mely vagyon kerül a közös-, illetőleg a különvagyonba, így méltányosabb és a felek számára elfogadhatóbb helyzetet teremtve egymás számára. 

Hogyan lesz érvényes?

A házassági vagyonjogi szerződés ritka kivételekkel közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalva érvényes.
Igen, egy harmadik fél elé kell járulni, be kell vallani a szóban forgó vagyonrészt az ügyvédnek, aki ezt ellátja egy 500 forintos bélyegzővel ,cakkos bélyegzővel, ezután érvényes lesz.  Kínos lehet vagyont bevallani, de ez van.

Mikor lehet készíteni?

Nem csak friss házasoknak lehet ilyet kötni. Házassági szerződést lehet házasság alatt is kötni, vagy módosítani. Természetesen itt is akkor érvényes a módosítás, ha ügyvéd előtt történik, tehát fizetni kell a bélyegzőért.

Külön vagyon haszna:

Közös vagyon körébe tartozik a különvagyonnak az a haszna is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett, levonva ebből a vagyonkezelés és fenntartás költségeit (pl. a különvagyon tárgyát képező föld megműveléséből adódó mezőgazdasági termény), a feltalálót, újítót, a szerzőt, és más szellemi alkotást létrehozó személyt a házassági életközösség fennállása alatt megillető esedékes díj. Ebben az esetben maga az alkotás természetesen nem esik a közös vagyon körébe, csupán annak "haszna".
Ha tiszta is, hogy mi számít a különvagyonnak a felek között, attól még az ebből befolyó haszon az közös. Erről lehet rendelkezni hogy ne így legyen. De ezt a haszon dolgot biztos, hogy pontosítani kell.

Miért kell rendelkezni a külön vagyon hasznáról? 

Ha van egy nagyértékű ingatlanja az egyik félnek, amelyet kiad: az ingatlan az övé és az övé is marad. Az ebből befolyt haszna azonban házasság időtartama alatt közös, erre az összegre váláskor joggal tarthat igényt a másik fél.
Egy kérdésem lenne azzal kapcsolatban, hogy mi számít haszonnak: részvénynél haszon-e, ha árfolyamnövekedés következett be, de mondjuk nem adom el a részvényt, csak a számlámon az egyenleg többet mutat, mint a házasságkötéskor?
Az osztalék ilyen szempontból egyszerűbb dolog, mert az haszon, kimutatható, kész. De a részvények esetében lehet árfolyamnövekedésről szó, amely csak eladáskor érvényesül. Az ingatlan ilyen szempontból még bonyolultabb, mert nem lehet tudni a tényleges szerződéskötésig az árát.  A részvényárfolyam az látható követhető, feltéve, hogy a felek megosztják egymással ezt az információt.

Milyen különvagyon válik közös vagyonná és mikor?

A tizenöt évi házasságban való együttélést követően közös vagyonná válik az a különvagyonhoz tartozó tárgy is, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép.
Kiemelném, hogy a különvagyon, vagyis amit a felek a házasság kötés előtt szereztek, az mindig is különvagyonnak fog számítani, szó sincs arról, hogy öt,t íz év múlva bármi bekerülne ebből a közös vagyonba. A fenti sorok csak bútorokról, tévéről, mosógépről szólnak, nem nagyobb értékű vagyonról.

----

Ha van jogász az olvasók között, szívesen venném a kérdéses részek tisztázását.

Várjuk a kommenteket. 

Címkék: hivatalos dolgok
süti beállítások módosítása